Bylo nebylo, v bujných vysočinách Etiopie, rostla rostlina, která změnila svět. Její jméno bylo Coffea arabica, druh kvetoucí rostliny, která se stala nejoblíbenějším nápojem lidí po celém světě. To je příběh kávového zrna Arabica, příběh objevu, potěšení a občasného tanečního kozla.
Na začátku rostly divoké rostliny Coffea Arabica vysoko a hrdě, s lesklými tmavě zelenými listy a bílými květy, které naplňovaly vzduch vůní připomínající sladký jasmín. Zrna, ukrytá uvnitř jasně červených třešní, byla skrytým pokladem čekajícím na objevení.
Legenda praví, že pastýř koz jménem Khaldi narazil na tyto magická zrna v 9. století, když si všiml, jak jeho kozy požírají červené plody z rostliny Coffea arabica a plné energie si hrají. Zvědavý, Khaldi ochutnal plody sám a pocítil nově nalezenou živost. Své objevení sdílel s místním mnichem, který vyrobil nápoj z těchto zrn, který mu udržel bdělost po celou noc. Tak vznikla první šálek kávy.
Rostlina Coffea arabica se vydala na cestu z Etiopie do Jemenu, kde byla pěstována a pojmenována podle této oblasti. Zrna byla pražena, mleta a vařena do nápoje nazývaného qahwa, nebo "víno islámu", jak bylo v islámském světě, kde byl alkohol zakázán, oblíbeno.
Když se popularita kávy šířila, dostala se i na břehy Evropy, kde se zpočátku setkala s nedůvěrou. Někteří žádali, aby byla zakázána, označujíc ji za "hořký vynález Satanův". Nicméně, po ochutnání lahodného nápoje papež Klement VIII. prohlásil, že je tak lahodný, že by bylo hříchem aby si ho užívali pouze nevěřící. Kavárny s tímto nápojem v Evropě vznikaly jako centra společenské aktivity a intelektuálních diskuzí.
Ale ne všechny skutečnosti o kávě jsou ponořeny v dávné historii. Věděli jste, že první webová kamera na světě byla vynalezena na Univerzitě v Cambridgi s cílem monitorovat kávovou konvici a zajistit tak její neustálou připravenost na čerstvý nálev kávy? Nebo že Brazílie měla Coffea arabica tak ráda, že v roce 1932 poslala svůj národní fotbalový tým na Olympijské hry financovaný prodejem kávových zrn?
Dnes Coffea arabica představuje asi 60% světové produkce kávy. Preferuje chladnější klima vyšších nadmořských výšek a trvá asi sedm let, než plně dospěje. Zrna jsou známa svým hladkým, komplexním chutím a jsou často popisována jako s tóny ovoce, medu a dokonce i čokolády.
Takže příště, když si budete dopřávat svou ranní kávu, vzpomeňte si na Coffea Arabica a její neuvěřitelnou cestu z etiopských vysočin do vaší šálku. A pokud se někdy budete po šálku cítit tancovat, mohli byste mít něco společného s kozami Khaldiho.
A žili šťastně až do konce.
Kávu Arabicu si můžete vybrat v našem e-shopu.
(Konec našeho kávového příběhu, ale jistě ne konec příběhu kávy v našem životě.)